Jdi na obsah Jdi na menu

"Do občanského průkazu rodičů se namísto data narození a pohlaví dítěte zapisuje jeho rodné číslo, které však jako vnitrostátní identifikační údaj, může být nesrozumitelné pro cizí orgány s výjimkou Slovenska," varuje Milan Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Tradiční možnost zapsat nezletilé potomky do pasu rodičů v současnosti neplatí - umožní ho až novela zákona o cestovních dokladech, která vejde v platnost teprve v březnu příštího roku.

Rodičům, kteří si nestihli děti zapsat do září 2006, kdy možnost zapisování dětí do pasů skončila, v současnosti nezbývá nic jiného než pořídit dětem jejich vlastní cestovní doklad.

Pro toto přechodné období udělalo ministerstvo vnitra výjimku pro děti mladší pěti let, které normálně pasy mít nemohou. Aby s nimi rodiče mohli vůbec do zahraničí vyjet, dostanou na jeden rok pas bez strojově čitelné zóny a bez biometrických prvků.

Do Chorvatska s občankou? Raději ne

Spoléhat jen na občanky by lidé neměli ani při cestách do Chorvatska. Jeden z nejoblíbenějších cílů českých turistů umožňuje kvůli podpoře cestovního ruchu překročení svých hranic i s novými "zelenými" průkazy se strojově čitelnými údaji.

Podle ministerstva zahraničí by si ale turisté měli raději přibalit také cestovní pas, protože jde o jednostranné opatření z chorvatské strany a ministerstvo tak nemůže zaručit, že bude vše probíhat bez komplikací.

Stejně jako při cestování po Schengenu mohou by měli mít děti vlastní cestovní doklad, zapsání v občanském průkazu nemusejí chorvatští celníci akceptovat.

Schengen: Češi se těší na snazší cestování

Možnost pohybovat se po zemích Unie pouze s občanským průkazem platí pro Čechy už více než tři a půl roku. Zvýšený zájem o vydávání nového typu průkazů ale úřady nezaznamenaly.

Evropská unie. Ilustrační foto.

větší obrázekAutor: Ondřej Besperát

Zpočátku se dokonce objevily i ojedinělé případy, kdy celníci cizích států nebyli dobře informováni z ústředí a dělali českým občanům na hranicích problémy.

V současné době už ale české úřady podobné stížnosti nezaznamenávají. A v souvislosti s otevřením hraničních prostor už je ani očekávat nemusejí.

Podle výzkumu společnosti GfK z letošního července se Češka a lidé z druhé strany našich hranic (Bavorska, Saska, Horního a Dolního Rakouska) nejvíce těší na snazší cestování - 71 % dotázaných.

Největší zápor pak respondenti spatřovali ve zvýšeném riziku přílivu nelegálních přistěhovalců a s tím souvisejícího zvýšení kriminality.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář